Planom zaštite i spasavanja se planiraju mere i aktivnosti za sprečavanje i umanjenje posledica katastrofa, snage i sredstva subjekata sistema smanjenja rizika od katastrofa i upravljanja vanrednim situacijama, njihovo organizovano i koordinirano angažovanje i delovanje u vanrednim situacijama u cilju zaštite i spasavanja ljudi, materijalnih i kulturnih dobara i obezbeđenja osnovnih uslova za život.
Plan zaštite i spasavanja obavezno sadrži sledeće celine:
Plan zaštite i spasavanja izrađuje se na osnovu procene rizika i usvaja najkasnije 90 dana nakon usvajanja procene rizika, a redovno se usklađuje sa izmenama procene rizika.
Plan zaštite i spasavanja se periodično ažurira u skladu sa potrebama i novim okolnostima, u celini se ponovo izrađuje i donosi svake treće godine, a ukoliko su se okolnosti u značajnoj meri promenile i ranije u skladu sa procenom rizika od katastrofa.
Plan zaštite i spasavanja su dužni da izrade i donesu svi subjekti koji imaju obavezu izrade procene rizika od katastrofa..
Plan zaštite i spasavanja izrađuje lice pravno lice koje ima ovlašćenje za izradu pLANA.
Nosioci izrade plana formiraju stručni tim za izradu plana, koji se sastoji od kompetentnih stručnjaka po vrsti delatnosti.
Institut izradu Plana zaštite i spasavanja radi po METODOLOGIJI koja je propisana zakonskom regulativom iz oblasti upravljanja u vanrednim situacijama.
Akt o proceni rizika
Lice za BZR
Obuka radnika
Izrada propratne dokumentacije...
Glavni projekat ZOP
Plan ZOP
Pravila ZOP
Plan evakuacije...
Studija o proceni uticaja
Procena rizika od hemijskog udesa
Plan upravljanja otpadom
Planovi i programi saniacije...
Ispitivanje električnih instalacija
Ispitivanje gromobrana
Pregled opreme za rad
Ispitivanje URO...